Na medvede ide ďalších skoro 6 miliónov eur. Akoby nestačilo, že predošlým projektom za 8 miliónov eur ich napočítali o 200 kusov menej, než ich bolo pred siedmimi rokmi, akoby nestačilo, že sa zriaďujú drahé nezmyselné zásahové tímy. Teraz ideme medvede presviedčať, že nemajú ľuďom loziť po dedinách, po včelínoch, po salašoch a po záhradách.
Ochranári z rezortu životného prostredia sa pri prezentácii projektu dokonca chválili, že 1,2 milióna eur, ktoré už pred rokmi vyhodili na budovanie staničiek (omrežovaných smetísk v Tatrách) boli výborná vec. Síce nefungovali, ale aspoň si vraj otestovali, že také klietky medvede nezastavia a teraz už spravia lepšie. Mimochodom, jedna klietka okolo smetiakov vyšla vtedy na 22 tisíc eur.
Myslíte, že bude fungovať 1000 sprejov, ktoré sú tiež súčasťou tohto nového projektu? Jeden stojí 50 eur. Pre koho budú? Plánujú ich rozdávať turistom? Ak sa vám zdá, že sprejov bude málo, nemáte pravdu. Onedlho už do našich hôr aj tak viac ľudí nebude chodiť. Po prvé preto, lebo vedia, že sprej nefunguje. Lepšie povedané funguje, ale keď vytočíte medveďa, nestihnete ho otvoriť. A po druhé, ak sa pôjde podľa plánov ekoteroristov, tak cena vstupného do lesov kompletne zruší turistiku pre normálne zarábajúcich Slovákov.
V roku 2015 som navrhol, aby sme použili jedinú fungujúcu metódu, ktorá zabezpečí, aby sa medvede nevyskytovali v blízkosti ľudí a ľudských obydlí (citujem názov súčasného projektu). Znížiť hustotu výskytu medveďov na Slovensku použitím nábojov kalibru 9,3 x 62. Jeden stojí 3 eurá, čiže ulovenie 1000 kusov medveďov by stálo tritisíc eur. A keby sme z toho spravili poplatkový odstrel a záujemca o lov by platil povedzme päťtisíc eur, do rozpočtu by nám pribudlo 5 miliónov eur. Napríklad na záchranu hlucháňa, mravca a iných chránených druhov živočíchov, ktorým hrozí vyhubenie práve od medveďov. Ale to by ekoteroristi museli pochopiť, že po človeku je najväčší ničiteľ biodiverzity v lese práve premnožený medveď.
Takže tu máme namiesto 5 miliónov v pluse a vyriešenia problému, už najmenej 15 miliónov v mínuse (nerátajúc miliónové škody a stámiliónové dopady na život na vidieku, poľnohospodárstvo, potravinárstvo, atď.) a stále nevychovaných vyše tisíc medveďov.
Ešte k tomu počtu. Niekto by povedal, že viac ako dvetisíc. Hm. Mám takú kacírsku teóriu. Jedna z príčin, prečo Pražáci narátali tak smiešne málo medveďov je to, že ich naozaj už nie je dvetisíc. Keď v rokoch 2021 a 2022 prakticky denne zažívali dedinčania, turisti či pastieri nepríjemné strety, varoval som, že ľudia zoberú spravodlivosť do vlastných rúk. Alebo do vlastných guľovníc. Čo myslíte, prečo už táto jeseň bola relatívne pokojná? Hádate správne, stovky kusov sa akosi stratili… Je škoda, že štát z toho nemal ani korunu. Čo už, ale ešte stále treba stav populácie zregulovať aspoň o #1000medvedov.
Marek Belák, martinský poslanec